czwartek, 19 listopad 2020 09:35

W Widuchowej powstała platforma widokowa

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jest wysoki na prawie 10 metrów, a średnica jest dwa razy większa. W Widuchowej powstała platforma widokowa, dzięki której miłośnicy przyrody mogą podziwiać rzadkie gatunki ptaków i piękno Doliny Dolnej Odry. To inwestycja warta ponad 1.5 mln zł i jest częścią wyjątkowego projektu przywracającego piękno w dorzeczu Odry.

Platforma powstała na szczycie Góry Słowiańskiej. Obiekt ma dwa piętra. Dolne, czyli taras wypoczynkowy z miejscem na siedziska, ławki i stoły. Na górny taras widokowy w postaci pierścienia poprowadzą dwa niezależne biegi schodowe. Projekt tarasu stworzyło AB Studio Projektowe Marek Antoszczyszyn i Andrzej Buko ze Szczecina. 

Partnerami projektu „Zrównoważona turystyka w Unikalnej Dolinie Dolnej Odry” są niemiecki Park Narodowy Dolina Dolnej Odry, polski Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego i miasto Schwedt jako Partner Wiodący Projektu. Partnerami stowarzyszonymi są Stowarzyszenie Sportów Wodnych PCK Schwedt e.V. oraz MomentUM – Tourismus und Citymanagement der Region Schwedt – Nationalpark Unteres Odertal.

 Zadanie zakłada, że do końca 2021 r. powstanie nie tylko platforma obserwacyjna w gminie Widuchowa, ale także wieża obserwacyjna w gminie Boleszkowice, 13 miejsc postojowych na łonie przyrody w Stolpe, Criewen, Gatow, Gartz oraz w gminach Kołbaskowo, Gryfino, Widuchowa, Cedynia, Mieszkowice i Boleszkowice. Projekt zakłada także przeprowadzenie kursów dla przewodniczek i przewodników przyrodniczych po całej Dolinie Dolnej Odry, tak dla polskich i niemieckich grup turystów. Zadanie zostało dofinansowane w 85% (2,2 mln euro) ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach programu Interreg Va.